Fijzoterapia a bóle głowy

Istnieje skuteczne leczenie prawie każdego rodzaju bólu głowy. Wyzwanie polega na określeniu rodzaju bólu, jego przyczyny oraz opracowaniu odpowiedniego planu leczenia, który zmniejszy zarówno jego częstotliwość, jak i intensywność. Fizjoterapeuci mogą pomóc określić rodzaj bólu głowy i są ekspertami w leczeniu bólu pochodzącego z różnych źródeł.

Rodzaje bólów głowy

International Headache Society opisuje kilka kategorii bólu głowy, w tym:

 • Napięciowe bóle głowy;
 • Migrena i klaster;
 • Nerwobóle czaszkowe;
 • Wtórne bóle głowy spowodowane stanem podstawowym, takim jak uraz, gorączka, choroba zakaźna, zaburzenia zatok lub w rzadkich przypadkach nowotwów.

Bóle głowy są częstym zjawiskiem u osób ze znanymi chorobami neurologicznymi, takimi jak stwardnienie rozsiane, udar lub urazowe uszkodzenie mózgu lub uszkodzenie rdzenia kręgowego. Większość bólów głowy jest nieszkodliwa i ustępuje samoistnie, chociaż silne bóle głowy, które często się powtarzają, mogą wpływać na zdolność wykonywania codziennych czynności i obniżać jakość życia.

Napięciowe bóle głowy

Napięciowe bóle głowy, związane z nieodpowiednim napięciem mięśni, są najczęstszym rodzajem bólów głowy u dorosłych. Mogą być wynikiem problemu z szyją lub szczęką, wady postawy, zmęczenia lub stresu.

Problem dotyczący szyi, głowy lub szczęki – taki jak uraz lub zapalenie stawów – może prowadzić do napięcia mięśni z tyłu głowy i zwiększonego nacisku na nerwy twarzy i czaszki. Z kolei nieprawidłowa postawa może powodować przepracowanie tych mięśni, co wywołuje ból głowy.

Ból napięciowy zwykle zaczyna się z tyłu głowy i rozprzestrzenia się na czubek czaszki i oczy. Możesz odczuwać nasilenie bólu twarzy wzdłuż policzków w pobliżu kości szczęki (dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego). Osoby doświadczające tego rodzaju bólu głowy często opisują ucisk, uczucie szarpania za włosy lub noszenia ciasnej czapki. Bóle głowy mogą się nasilać w określonych pozycjach – takich jak siedzenie przy biurku – i łagodzą się podczas odpoczynku.

Fizjoterapia a migrena

Migreny są zaburzeniem równowagi chemicznej w mózgu, więc osoby dotknięte tym schorzeniem są kierowane przede wszystkim do neurologa.

Techniki fizjoterapeutyczne, takie jak terapia manualna, służą radzenia sobie z nieprawidłowym napięciem mięśni lub wadami postawy, więc dla osób zmagających się z bólem migrenowym niezalecana jest fizjoterapia. Jednak zdarza się, że dany pacjent jest przekonany, iż cierpi na migrenę lub klaster, kiedy w rzeczywistości źródło bólu tkwi w niewłaściwej postawie lub napięciu mięśni spowodowanym stresem.

Jak może pomóc fizjoterapia w przypadku napięciowego bólu głowy?

Twój fizjoterapeuta przeprowadzi dokładne badanie, które obejmuje przegląd Twojej historii zdrowia. Zada Ci pytania i przeprowadzi testy, aby określić najbardziej prawdopodobną przyczynę bólu głowy. Jeśli – co jest bardzo prawdopodobne – ból głowy ma podłoże napięciowe, można mu przeciwdziałać fizjoterapią.

Fizjoterapeuta może poprosić Cię o:

 • Opisanie poprzednich urazów szyi, głowy lub szczęki;
 • Opisanie lokalizacji, natężenia i zachowanie bólu i innych objawów;
 • Narysowanie obszarów bólu na schemacie ciał

Ponadto fizjoterapeuta:

 • Wykona testy napięcia i siły mięśni;
 • Zbada Twoją postawę podczas siedzenia, stania i wykonywania różnych czynności;
 • Zmierzy zakres ruchu szyi, ramion i innych części ciała;
 • Skorzysta z terapii manualnej, aby ocenić ruchomość stawów i mięśni szyi.

Jeśli okaże się, że cierpisz bóle głowy związane ze napięciem mięśni, fizjoterapeuta będzie współpracował z Tobą, aby opracować plan leczenia. Jeśli masz inny rodzaj bólu głowy – taki jak ból zatokowy, migrenę lub klasterowy ból głowy – specjalista zapewni edukację i terapię, które są najskuteczniejsze w połączeniu z innymi terapiami, takimi jak leczenie farmakologiczne. Twój fizjoterapeuta może skierować Cię do innego pracownika służby zdrowia w celu dalszego leczenia.

Sesje fizjoterapii mogą pomóc:

 • Poprawić ruchomość szyi. Fizjoterapeuci stosują specjalistyczną technikę zwaną terapią manualną, aby zwiększyć zakres ruchu i złagodzić ból oraz rozciągnąć mięśnie karku;
 • Zwiększyć siłę mięśni Fizjoterapeuta nauczy Cię ćwiczeń zwiększających siłę mięśni, które pomagają ustabilizować górną część pleców i szyję, poprawiają postawę i wytrzymałość oraz ułatwiają siedzenie lub stanie przez dłuższy czas bez dyskomfortu;
 • Poprawić postawę. Drobne zmiany w życiu codziennym mogą spowodować znaczną poprawę postawy i zniwelować ból głowy.
 • Redukować Silny stres może zwiększać napięcie mięśni ramion i szyi, co przyczynia się do bólów głowy. Fizjoterapeuta może pomóc w opracowaniu planu ćwiczeń lub regularnej aktywności fizycznej, aby zmniejszyć stres i napięcie mięśni.

Fizjoterapeuta może również udzielić porad dotyczących sposobów zapobiegania niektórym częstym przyczynom bólów głowy i radzenia sobie z nimi, koncentrując się na różnych aspektach stylu życia. Porady fizjoterapeuty mogą obejmować:

 • Jak utrzymać odpowiednią postawę w czasie pracy biurowej. Unikaj pracy z opuszczoną głową przez długi czas oraz często rozciągaj się i zmieniaj pozycje.
 • W jakie pozycji powinno się spać. Złe pozycje do spania mogą nadwyrężać szyję. Fizjoterapeuta może doradzić, jaki rodzaj poduszki będzie dla Ciebie najlepszy.
 • Jak powinieneś się rozluźniać. Nauka rozpoznawania, kiedy jesteś spięty, jest ważnym elementem fizjoterapii napięciowych bólów głowy. Fizjoterapeuta może pokazać Ci szereg technik relaksacyjnych, które mogą Ci w tym pomóc.

Fizjoterapeuci będą w stanie określić, czy problemy z tkankami miękkimi w szyi powodują bóle głowy. W takim przypadku możesz skorzystać ze specjalistycznej fizjoterapii przy bólach głowy szyi, która może obejmować takie techniki, jak manipulacja, ćwiczenia funkcjonalne i rehabilitacyjne, ocena i korekta postawy, terapia relaksacyjna, masaż i mobilizacja.