Wizyta u psychiatry. Kiedy warto skorzystać z pomocy psychiatry?

Mimo że psychiatra to lekarz jak każdy inny, nadal wiele osób odczuwa opory przed odwiedzaniem gabinetu właśnie tego specjalisty. Jak się okazuje powody mogą być bardzo różne. Niestety, nadal bardzo często jest to wstyd i zażenowanie.

Psychiatra a psycholog – czym się różnią?

Zarówno psychiatra, jak i psycholog skupiają się na pracy z ludzką psychiką. Psychiatra jednak, w przeciwieństwie do psychologa, jest lekarzem i posiada dyplom ukończenia uczelni medycznej. Dysponuje rozległą wiedzą, począwszy od anatomii, a na farmakologii zakończywszy. Właśnie w oparciu o posiadaną wiedzę medyczną potrafi odpowiednio zdiagnozować chorobę, dobrać właściwą terapię, a gdy zaistnieje taka potrzeba, ordynuje leki. Psycholog natomiast prowadzi terapię wyłącznie poprzez rozmowę, pomaga w radzeniu sobie z problemami i kryzysowymi momentami w życiu. W przypadku zdiagnozowanej choroby o podłożu psychicznym jego pomoc może być niewystarczająca.

Wizyta u psychiatry – czy jest się czego bać?

To pytanie zadaje sobie wielu pacjentów. Za sprawą ogromu stereotypów profesja lekarza psychiatry odbierana jest przez społeczeństwo nie tak, jak trzeba. Pokutuje przeświadczenie, że psychiatra to lekarz „wariatów” i ludzi niezrównoważonych. Tymczasem zakres jego kompetencji jest bardzo rozległy, o czym nie każdy ma pojęcie. Oczywiście, psychiatra leczy także skrajnie ciężkie przypadki chorób psychicznych, ale to tylko niewielki ułamek jego pracy. Spadki nastroju, depresja, zaburzenia odżywiania, nerwice, ADHD – to przykłady dolegliwości, w których pomoc niesie właśnie lekarz psychiatra.

Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?

Zalecenie odbycia wizyty u lekarza psychiatry możemy otrzymać od innego specjalisty, np. lekarza rodzinnego lub kardiologa, choć nie jest to konieczne. Na podstawie obserwowanych objawów mamy prawo zgłosić się do psychiatry samodzielnie. Dolegliwości, z jakimi powinno się go odwiedzać to:

 • utrzymujące się spadki nastroju;
 • zmiany w codziennym zachowaniu i relacjach międzyludzkich;
 • separacja społeczna;
 • nadmierne, nieuzasadnione wyhamowanie lub pobudzenie emocjonalne;
 • ciężkie sytuacje życiowe jak np. śmierć bliskiej osoby, rozwód, utrata pracy, wypadki;
 • odczuwanie nieuzasadnionego niepokoju;
 • lęki;
 • przewlekły smutek i przygnębienie, niemożność odczuwania satysfakcji i zadowolenia z czegokolwiek;
 • nadwrażliwość i nadmierna nerwowość względem otoczenia;
 • objawy somatyczne, jak np. nadmierna potliwość, drżenie rąk, bóle głowy, gdy inne możliwe przyczyny zostały wykluczone;
 • skłonności do nadużywania, np. alkoholu, narkotyków, hazardu;
 • wrażenie bycia niezrozumianym i ciągle atakowanym przez ludzi.

Jak przebiega wizyta u lekarza psychiatry?

Odwiedzając po raz pierwszy gabinet lekarza psychiatry, warto wiedzieć, czego spodziewać się po takiej wizycie. Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że lekarz nie patrzy na nas „krzywo” i nie ocenia. Skupia się przede wszystkim na szczegółowym, wnikliwym wywiadzie. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby przekazać mu wszystkie informacje na temat objawów, jakie u siebie zaobserwowaliśmy. Na ich podstawie psychiatra może zlecić szereg dodatkowych badań, aby wyeliminować ewentualne przyczyny złego stanu psychicznego. Zdarza się bowiem, że np. za stany depresyjne odpowiada niedoczynność tarczycy. Choć oczywiście leczenie psychiatryczne nie kończy się na jednej wizycie, to już podczas pierwszego spotkania lekarz może wypisać receptę na leki, które wpłyną na poprawę nastroju i ułatwią dalsze prowadzenie terapii. O ich wpływ na ewentualną poprawę zapyta nas przy pierwszej wizycie kontrolnej.

Wizyta u psychiatry – najczęstsze objawy

Poza strachem przed negatywnym odbiorem i oceną przez lekarza wielu pacjentów odwiedzających psychiatrę ma szereg innych wątpliwości. Jedną z nich jest obawa przed silnie działającymi lekami. Pacjenci boją się występowania skutków ubocznych, takich jak senność, przybieranie na wadze czy utrata libido. Warto jednak pamiętać, że psychiatra nie każdemu musi zalecić stosowanie leków. Nawet jeśli się tak stanie, to należy mieć świadomość, że nie wszystkie środki stosowane w leczeniu psychiatrycznym są tak samo silne w działaniu. Lekarz dobiera je indywidualnie, zgodnie z potrzebami danego pacjenta. Zdarza się też, że tym, co powoduje odwlekanie wizyty u psychiatry, jest lęk przed usłyszeniem diagnozy. Wielu chorych przed pierwszą wizytą u tego specjalisty snuje najrozmaitsze domysły związane z dolegliwością, która najprawdopodobniej ich dotknęła. Często są one całkowicie nieracjonalne i poparte informacjami zaczerpniętymi z internetu, bo jak wiadomo – doktor Google prawdę powie…

Bez względu na to, jak duże są nasze opory przed odwiedzeniem lekarza psychiatry, w przypadku niepokojących nas objawów, nie powinniśmy odwlekać wizyty. Tym bardziej że jest to specjalista, do którego swobodny dostęp w naszym kraju nadal jest stosunkowo mocno ograniczony. Warto pamiętać, że lekarz psychiatra został nim po to, by nieść pomoc chorym.