Zespół przewlekłego zmęczenia – jak odzyskać energię?

Choć jeszcze całkiem niedawno CFS uznawany był za diagnozę kontrowersyjną, obecnie jest powszechnie akceptowany jako stan chorobowy. Wiadomo, że schorzenie to może dotknąć każdego, najczęściej jednak występuje u kobiet.

Zespół przewlekłego zmęczenia – co to takiego?

Zespół chronicznego zmęczenia (Chronic Fatique Syndrome – CFS) to zaburzenie charakteryzujące się skrajnym zmęczeniem lub zmęczeniem, które nie ustępuje wraz z odpoczynkiem i nie można go wytłumaczyć stanem chorobowym. Przyczyny CFS nie zostały  jeszcze w pełni poznane. Niektóre teorie obejmują infekcje wirusowe, stres lub kombinację różnych czynników. Ponieważ nie zidentyfikowano pojedynczej przyczyny, a wiele innych stanów wywołuje podobne objawy, zdiagnozowanie CFS bywa trudne. Nie ma badań, które jednoznacznie pozwalałyby diagnozować to schorzenie. Podczas stawiania diagnozy lekarz zwykle musi wykluczyć możliwe przyczyny zmęczenia.

Chroniczne zmęczenie – objawy

Objawy CFS różnią się w zależności od osoby i ciężkości stanu. Najczęstszym z nich jest na tyle poważne zmęczenie, że przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu Obserwuje się znacznie zmniejszoną zdolność do wykonywania zwykłych, codziennych czynności utrzymującą się co najmniej przez 6 miesięcy.

Przewlekłe zmęczenie może również powodować problemy ze snem, takie jak:

 • sen nie dający wypoczynku
 • utrzymująca się w ciągu dnia senność
 • przewlekła bezsenność
 • inne zaburzenia snu

Pacjenci bardzo często doświadczają także następujących objawów:

 • utrata pamięci
 • spadek koncentracji
 • nietolerancja ortostatyczna (przejście z leżenia lub siedzenia do pozycji stojącej powoduje zawroty głowy, zawroty głowy lub omdlenia)
 • bóle w mięśni
 • częste bóle głowy
 • ból wielostawowy bez zaczerwienienia i obrzęku
 • częsty ból gardła
 • tkliwe i obrzęknięte węzły chłonne szyi i pach

Warto podkreślić, że CFS dotyka niektórych ludzi cyklicznie, z okresami gorszego, a następnie lepszego samopoczucia. Niestety zwykle zalecany odpoczynek i porządna dawka snu nie są w stanie zdziałać tutaj zbyt wiele.

Zespół przewlekłego zmęczenia – jak sobie radzić?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ale podjęcie szeregu różnych działań może znacznie polepszyć stan pacjenta cierpiącego na CFS. Oczywiście warto odbyć wizytę u lekarza i na podstawie badań wykluczyć ewentualne dolegliwości chorobowe. Jeśli jednak wszystko wydaje się być w porządku, to zanim zwrócimy się ku środkom farmakologicznym poprawiającym np. jakość snu, warto podjąć szeroko zakrojone działania, niosące długofalowy efekt.

Medycyna żywienia a siły witalne

Zacznijmy od korzystania z dobrodziejstw medycyny żywienia. W przeciwieństwie do wielu różnych założeń dotyczących diety człowieka, nauka ta bazuje na wynikach badań klinicznych publikowanych w prestiżowych czasopismach naukowych (np. Journal of the American Medical Association). Nie ma tu więc mowy o niepotwierdzonych, wyssanych z palca hipotezach. Jak do tej pory medycyna żywienia dostarczyła wielu niezbitych dowodów na to, że właściwie dobrana i zbilansowana dieta pełni niezwykłą rolę w rozwoju lub zapobieganiu poszczególnych chorób, w tym zespołu chronicznego zmęczenia.

Aby poczuć przypływ energii i podnieść siły obronne organizmu zaleca się stosowanie diety zasadowej, z ograniczeniem mięsa, a także produktów mlecznych oraz pszenicznych – bogatych w gluten. W zamian warto wzbogacić codzienny jadłospis o produkty roślinne bogate w białko, np. warzywa strączkowe, pełnoziarniste pieczywo, ryby bogate w NNKT, zdrowe oleje oraz orzechy. Na naszym talerzu nie powinno zabraknąć także bogatych w antyoksydanty owoców, jak np. borówki, maliny, pomarańcze. Pamiętajmy ponadto o właściwym nawodnieniu – minimum 1,5l wody dziennie! Pożegnajmy za to alkohol, tytoń, duże dawki kofeiny i cukry proste, którymi ociekają bezwartościowe dla organizmu słodycze.

Osteopatia a znoszenie napięć

Bardzo często przyczyną chronicznego zmęczenia są nagromadzone napięcia, prowadzące do różnego rodzaju blokad, bólów czy zaburzeń ruchomości. W takich sytuacjach niezwykle skutecznie pomóc nam może osteopata, który „porozkleja” mięśnie, odblokuje stawy. Osteopatia to coraz popularniejsza metoda leczenia manualnego, łącząca w sobie wiele różnych technik. Jest bardzo efektywna w znoszeniu bezsenności. Zaleca się ją również w przypadku zespołów psychosomatycznych, lękowych oraz nerwicowych. Zauważając u siebie symptomy nieprzemijającego zmęczenia nasze nogi powinny nas ponieść właśnie do gabinetu osteopaty. Już po kilku wizytach zrozumiemy jak duży ma to sens.

Psychoterapia a porządek w głowie

Zaprowadźmy porządek w naszej głowie! To w zasadzie podstawa leczenia wszystkich dolegliwości psychosomatycznych,  także w zespole przewlekłego zmęczenia. Okazuje się bowiem, że wielu z nas na skutek nieprzepracowanych emocji, złych wspomnień i nieumiejętności radzenia sobie z sytuacjami stresowymi, dobija do punktu zwanego właśnie chronicznym zmęczeniem. Jest to swego rodzaju „bunt” naszej głowy, która wiele może znieść, ale ma też ograniczone możliwości radzenia sobie z trudnymi sytuacjami.  Żyjemy w czasach, kiedy prawie każdy z nas potrzebuje na którymś etapie swojego życia pomocy wykwalifikowanego psychoterapeuty i nie ma w tym nic złego, a tym bardziej wstydliwego. Nauka technik umożliwiających racjonalne spojrzenie na daną sytuację oraz nabycie umiejętności przestrajania błędnych przekonań o sobie i otaczającym świecie mogą kolosalnie poprawić jakość naszego życia, a co najważniejsze wnieść do niego dużo spokoju. Im człowiek spokojniejszy, tym zdrowszy, bardziej wyspany, mniej zmęczony i można by tak długo wymieniać…